
Efter et kort stop på hotellet for at skifte tøj, gik jeg direkte ned mod Fort Lauderdale Beach. Jeg blev sat af for enden af Las Olas Boulevard og spadserede langs strandpromenaden i det gode vejr. Denne del af Fort Lauderdale minder faktisk en del om JBR i Dubai – fyldt med barer, restauranter og solbrune turister. Og hvis man er til biler, er der også nok at kigge på, selvom antallet af Ferrarier nok er lidt lavere end i Dubai.
Jeg spiste frokost på en restaurant, der hedder Casablanca. Et hyggeligt sted med præcis den slags mad, man forventer ved stranden. Jeg gik med fish & chips, og det smagte fint – sprød fisk og varme fritter, men jeg kunne godt have brugt lidt mere af den gode tartarsauce. Det var travlt, og maden tog sin tid, men det var til at leve med, når nu solen skinnede og folk var i feriehumør.
Da maden kom, opdagede jeg, at stort set alle omkring mig havde bestilt Seafood Linguine. Jeg ved ikke, hvordan den smagte, men den duftede virkelig godt. Noteret til næste gang.








