
Det var en lun aften i juli sidste år, og jeg vandrede gennem Ginzas gader på vej tilbage til hotellet. Det var den sommer, hvor ramen for alvor havde vundet indpas i min madrotation, så mon ikke det var en skål dampende nudelsuppe, jeg havde rundet aftenen af med. Men lige den aften trængte jeg til noget andet. Noget med lidt mere alkohol og lidt mindre bouillon.
Jeg havde hørt om et sted, der hed Tender Bar (eller Bar Tender, eller 銀座 テンダー – alt efter hvem man spørger), og besluttede mig for at tage et smut forbi. Hvis du har været i Tokyo, så ved du, at langt de fleste restauranter og barer ikke ligger i gadeplan, men gemmer sig i etagerne over og under byen. Tender Bar er ingen undtagelse.
Selv med Google Maps og internet på mobilen gik jeg forbi den rigtige opgang flere gange, før jeg endelig spottede det lille, diskrete skilt, der afslørede, at jeg var på rette spor. Jeg tog elevatoren op til 5. sal – og trådte ind i en verden af dæmpet belysning, cigarrøg og tidløs elegance.
Tender Bar er Kazuo Uyedas domæne – en levende legende i bartenderverdenen og manden bag den ikoniske Hard Shake, som er en teknik, hvor drinken rystes med rullende bevægelser i stedet for de hårde slag, der ellers er normen. Det skulle give en bedre smag og den helt rette mængde luft i drinken. Og det lyder måske lidt som noget pjat, men jeg lover dig – det virker.
Jeg bestilte en Shungyo, en cocktail baseret på vodka og sake. En af assistenterne linede ingredienserne op og trådte derefter diskret tilbage, så Uyeda selv kunne tage over. Han målte ikke af med jiggers eller skeer – han hældte bare, med en præcision, der virkede som ren intuition. Og så kom The Hard Shake. Det lignede et danse-move. Et eller andet sted mellem disciplineret teknik og ren showmanship. Hvis Elvis havde været bartender, er jeg ret sikker på, han ville have rystet sådan her.
Shungyoen var melankolsk og elegant – som et haikudigt i flydende form. Jeg kunne nemt have drukket den i én mundfuld, men tvang mig selv til at nippe langsomt og smage efter. Det var en drink, der krævede respekt.
Jeg blev kun hængende til den ene drink den aften, men jeg var fuldstændig solgt, og da jeg besøgte Tokyo igen tidligere i år, måtte jeg tilbage. Denne gang fik jeg to cocktails og samlede mod til at spørge Uyeda-san, om jeg måtte tage et billede. Han nikkede venligt, og jeg fik mit souvenir fra en af de mest imponerende baroplevelser, jeg har haft.
Der er nogle små borde, man kan sidde ved, men den bedste oplevelse får man i baren. Jeg sad ved siden af en mand, som bestilte en japansk whisky on the rocks, og den perfekte, håndskårne isklump i hans glas er stadig noget af det mest fuldendte, jeg har set.
Tender Bar er ikke et sted, man går hen for at drikke sig i hegnet. Drinksene er små, de tager tid at lave, og det koster en god slat – men det er en helt særlig oplevelse. Et sted, hvor cocktailhåndværket hæves til kunst, og hvor man som gæst får lov at se en mester i arbejde.
Der er små borde man kan sidde ved, men den bedste oplevelse får man i baren. Jeg sad ved siden af en fyr i baren, som bestilte en japansk whisky on the rocks, og den gigantiske, runde isklump i hans glas, er nok noget af det mest fuldendte, jeg nogensinde har set.
Drinks er ret dyre og små i forhold til i Danmark, og de tager tid at lave, så Tender Bar er nok ikke lige stedet at drikke sig i hegnet. Derimod er det en glimrende mulighed for at beundre cocktail-perfektion på nært hold, samt iagttage en af Japans absolut bedste bartendere i aktion.
Tender Bar kan være ret svær at finde, men hvis du går ned af Sotobori Dori og kigger efter indgangen, som du ser på et af billederne længere nede på denne side, så burde det ikke være helt umuligt.
De fleste drinks koster 1500-1700JPY og man betaler derudover 1700JPY i entré + 10% i afgifter, så regn med at bruge i hvert fald omkring 6000JPY på en aften på Tender.
Man kan ikke bestille bord på Tender Bar. Rygning er tilladt.
Dresscoden er smart casual.
Tender Bar, Nogakudo Bldg. 5F, 6-5-15 Ginza, Chuo-ku, Tokyo, Tlf: 03-3571-8343, Åbningstider: Man-lør 17:00-1:00, lukket om søndagen, Adresse på Japansk: 銀座 テンダー, 東京都 中央区 銀座 6-5-15 銀座能楽堂ビル 5F









