
Min risotto med champignon og asparges er altid et sikkert hit, og den er faktisk ret enkel at gå til. Alt afhænger af risene, men når man først har fået styr på hvornår de har den rigtige konsistens (pas på ikke at koge dem for meget, da det jo ikke skal være risengrød), så er det en af de retter, som man ikke kan mislykkes med.
Risotto med champignon og asparges
Til 2 personer som tilbehør, eller til 1 sulten person som hovedret
4spsk olivenolie
1tsk trøffelolie
½ gult løg
2 fed hvidløg
2dl risottoris
Champignon og asparges (ca. 2 dl af hver)
5 dl vand
4 spsk. kyllingefond eller 1 bouillonterning
0,5 dl hvidvin
0,5 dl revet parmesan + lidt ekstra til at drysse over retten til sidst
2 spsk. smør
Hak løg og hvidløg fint. Riv parmesanen og sær aspargesen i 2cm lange stykker.
Opløs fond eller bouillon i vandet. Svits løg og hvidløg i olivenolien. Tilsæt risottorisene og hvidvinen og rør godt rundt.
Tilsæt lidt af fond/bouillon-blandingen og rør rundt, så det ikke brænder på. Når væden næsten er absorberet af risene tilsættes lidt mere.
Fortsæt sådan indtil risene er færdige. Pas på med ikke at tilsætte for meget væske, da risottoen let bliver grødet. Der må gerne være lidt bid i risene, og det er ikke sikkert, at der er behov for al væden.
Når risene er ved at være færdig tilsættes asparges og champignon. Lige inden servering røres smør og parmesanost i. Server risottoen med ekstra revet parmesan ovenpå eller som tilbehør.