
Hver fredag har Whole Foods tilbud på østers for Prime-medlemmer. For 12$ får man 12 østers og man kan blande som man vil og prøve flere forskellige slags. De fleste butikker vil åbne østersene for dig og pakke dem på is, så de er klar til at tage med hjem.
Der var lang kø ved fiskedisken sidst jeg var forbi, så efter jeg havde afgivet min bestilling, blev jeg bedt om at komme tilbage lidt senere og hente dem. Det går tit lidt hurtigt, når østersene bliver åbnet, så jeg plejer lige at tjekke dem igennem, før jeg serverer dem, da der godt kan være små stykker af skaller, som skal pilles væk.
På andre ugedage, eller hvis man ikke har Prime, koster østersene omkring to dollars stykket, hvilket svarer til happy hour-priserne på de barer og restauranter i New York, der har østers happy hour. Jeg synes dog stadigvæk det er en god deal, da man kan nyde de friske østers hjemme hos sig selv og med det tilbehør og de drikkevarer man har lyst til. Jeg serverede mine med mignonettesauce og citron. Mignonettesaucen er let at lave, og smager rigtig godt sammen med østersene, så det kan helt klart anbefales. I finder opskriften her:
Min opskrift på Mignonettesauce til østers >>


