
En af mine yndlingsstrande i Dubai er Sunset Beach eller Public Beach eller Umm Suqeim Beach, som stranden også kaldes (kært barn har mange navne). Stranden jeg taler om er den, der ligger lige efter Burj Al Arab og Jumeirah Beach Hotel, hvis man kommer fra Dubai Marina.
Sammenlignet med andre offentlige strande i Dubai, så er faciliteterne på Sunset Beach ikke overvældende, men for nylig blev der opført toiletter og omklædningsrum, så man nu kan tilbringe hele dagen på stranden uden at skulle bekymre sig om næste gang, man skal tisse.
Hovedårsagen til, at jeg så godt kan lide denne strand, er den fantastiske udsigt man har til luksushotellet Burj Al Arab. 7 stjerner eller ej, den bygning er bare superflot. Når bølgerne går højt, så erstattes de almindelige badegæster på stranden med lokale surfere, og det er ret underholdende at se, hvordan de kæmper mod bølgerne. Der er altid masser af turister på stranden, og de medbringer alt fra selfie-sticks til undervandskameraer, så hvis man ikke har lyst til at figurere på andre folks feriebilleder, bør man nok ikke besøge Sunset Beach.
Da jeg tog mine forældre med til stranden forleden blæste det en halv pelikan. Min mor skyndte sig derfor at tage nogle billeder, og jeg tog nogle billeder af min mor, som tog billeder, inden vi kørte hjemad igen.